ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
06.06.2023 | Технологиите за интелигентно захващане проправят пътя към производство без дефекти
30.05.2023 | Партньори на Хофман Консулт ще участват на изложението GIFA 2023
29.05.2023 | CECIMO очертава положителна перспектива за европейските производители на металообработващи машини
17.05.2023 | Уебинар запознава с приложението на базирани на данни модели в машиностроенето
Пневматичните задвижвания се използват успешно за решаване на широко разнообразие от технически задачи, свързани с привеждане в движение на отделни работни звена на различни машини. През последните десетилетия пневматичните системи се утвърдиха като основно средство за задвижване в автоматизацията на дискретното производство. Благодарение на използването им, стана възможно автоматизирането на редица трудоемки и еднообразни механични операции в редица области на промишлеността.
Пневматичните задвижвания се прилагат все по-широко и в областта на транспорта за привеждане в движение на различни затягащи механизми, спирачни системи, системи за дистанционно управление и др. Машиностроенето, леярското и ковашкото производства са само част от останалите сфери, в която пневматичните задвижвания намират приложение.
Пневматичните задвижвания се разглеждат като съвкупност от устройства, в които влизат един или няколко пневмодвигателя. Елементи на пневмозадвижванията са още управляващи устройства, пневмоподготвящи групи, ресивери, пневмопроводи, компресори, двигатели, контролно-измервателни уреди и др. Според принципа си на действие пневматичните задвижвания се определят като обемни и динамични. Понастоящем обемните пневматични задвижвания се използват много по-широко от динамичните.
Спецификите на пневмозадвижванията се дължат на характеристиките на използвания в качеството на работно тяло газ, който най-често е сгъстен въздух.
Сред основните им предимства са:
Недостатъци на пневмозадвижванията са:
Пневматичните клапани са три основни вида – предпазни, редукционни и обратни. Първите предпазват системата от прекомерно повишаване на налягането. Редукционните клапани поддържат налягането на изхода си постоянно, независимо от измененията в налягането на входа. Обратните клапани пропускат въздушния поток само в едната посока.
Пневматичните дросели са местни съпротивления, намиращи приложение в пневматичните системи с цел промяна на дебита на потока сгъстен въздух. Определят се като нерегулируеми и регулируеми в зависимост от възможността за промяна на аеродинамичното им съпротивление.
По аналогия с хидравличните задвижвания, съпротивлението на пневматичните дросели се определя от диаметъра, дължината и формата на проходния отвор в корпуса на устройството. Основното предназначение на дроселите с възможност за изменение на съпротивлението е да регулират скоростта на пневмодвигатели и скоростта на запълване, респективно изпразване на съдове.
В конструктивно отношение регулируемите дросели се изпълняват като конусни, познати още като иглени, и прорезни. Когато е необходимо да се регулира скоростта на потока в едната посока, а в обратната сгъстеният въздух да се пропуска свободно, регулируемите дросели могат да се комбинират с паралелно свързан обратен клапан.
Пневматичните разпределители са командна апаратура, която има функционалното предназначение да съедини пневмодвигателите с мрежата и атмосферата. Като работен орган при пневматичните разпределители се използват плоски шибъри, цилиндрични плунжери, еластични и твърди клапани и мембрани. За разлика от хидравличните разпределители, работата с въздух под налягане налага редица конструктивни специфики, като използване на корозионноустойчиви материали, уплътняване с еластични съединители и др.
От предлаганото многообразие конструкции пневматични разпределители с най-широко приложение в практиката са устройствата с плосък шибър. Сред предимствата им са простата конструкция и големите проходни сечения на каналите. Основен недостатък на разпределителите с плосък шибър са големите сили за управление.
Те се отличават с проста конструкция. Сравнително по-ограниченото им приложение се дължи на редица съществени недостатъци, сред които голяма сила на управление. При реализацията на управление на двойнодействащи пневматични цилиндри е необходимо използването на два клапанни разпределителя.
Разпределителите от мембранен тип се характеризират с голямо бързодействие. Основните им недостатъци са малката дълготрайност на мембраната и необходимостта от реализиране на управляващ сигнал, т.е. от използване на допълнителен разпределител.
Сред най-широко използваните конструкции разпределители са плунжерните. За разлика от останалите видове разпределителни управляващи устройства, при които към мрежата и атмосферата могат да се свързват точно определени отвори, за плунжерните това не е задължително. При използването им трябва да се има предвид, че цилиндричните плунжери са разтоварени от силите на налягане, но използваните уплътнения увеличават силите на триене.
Основен недостатък на плунжерните разпределители е повишеното износване на уплътненията. Също така разработването на конструкции с по-тесни канали ограничава съществено възможността от използване на плунжерни разпределители при големи стойности на дебита.
Източник: TLL Media; Снимки: DreamstimeКлючови думи: Пневматични задвижвания разпределители клапани
Пневматични задвижвания (Част 2)
ODE представи нови електромагнитни клапани за 2.1/2“ и 3“
БР Техника представи нови хидравлични компоненти и системи на Bosch Rexroth
БР Техника представя нови хидравлични компоненти и системи на Bosch Rexroth на МТП Пловдив
ЛД представи нови електромагнитни клапани за вакуум на Vuototecnica
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ МАШИНОСТРОЕНЕТО
на специализирания портал MachineBuilding-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
01.06.2023 | Хидравлични задвижвания – предимства, недостатъци, работни течности и управление (Част 1)
25.05.2023 | Пневматични задвижвания (Част 2)
11.05.2023 | Поддръжка на лагери – технически специфики, мазане, диагностика (Част 2)
04.05.2023 | Поддръжка на лагери – технически специфики, мазане, диагностика (Част 1)
25.04.2023 | Обновеното приложение Walter GPS вече позволява избор и на специални инструменти
01.06.2023 | Хидравлични задвижвания – предимства, недостатъци, работни течности и управление (Част 1)
25.05.2023 | Пневматични задвижвания (Част 2)
11.05.2023 | Поддръжка на лагери – технически специфики, мазане, диагностика (Част 2)
04.05.2023 | Поддръжка на лагери – технически специфики, мазане, диагностика (Част 1)
25.04.2023 | Обновеното приложение Walter GPS вече позволява избор и на специални инструменти
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.