ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
04.10.2023 | TRUMPF разширява бизнеса си в Югоизточна Европа с нов офис и демо фабрика
03.10.2023 | Водещият панаир в Анадола MAKTEK Konya събира лидерите от машиностроителния сектор
03.10.2023 | Започва индустриалното изложение MachTech&InnoTech 2023
27.09.2023 | Walter Tools представи новите сменяеми пластини WL17
25.09.2023 | Председателят на ББКМ Виолин Ненов ще открие Industrial Tech Forum – Sofia 2023
Хидродвигателите за линейно-възвратно движение представляват обемни двигатели с линейно-възвратно движение на изходното звено спрямо тялото. Работният процес при хидравличните цилиндри се основава на преобразуването на потенциалната енергия на работната течност в механична енергия на възвратно-постъпателното движение на работния орган. Отличават се със сравнително проста и надеждна конструкция, изградена от следните основни елементи: цилиндрова тръба, бутало, бутален прът, затварящ капак, уплътнителен капак с водеща втулка, уплътнения и почистващ пръстен.
Хидравличните цилиндри се класифицират на основата на следните критерии:
Изборът на начин за закрепване на хидравличните цилиндри зависи от конструктивните особености на съответните машини, в които двигателите се вграждат.
Основната величина, на базата на която се оразмеряват хидравличните цилиндри, е съпротивителната сила, действаща върху двигателя. Нейни съставни са:
При определяне на диаметъра на хидроцилиндъра трябва да се вземат предвид още силата от триене в цилиндъра и силата от противоналягането. Триенето в подвижните уплътнения на буталото, буталния прът и водещата втулка определя големината на триещата сила в хидравличните цилиндри. Силата на триене зависи също и от скоростта на движение и налягането.
Изменение на силата на триене в зависимост от скоростта на движение. При малки скорости силата на триене намалява. В определен диапазон от изменението на скоростта триещата сила има приблизително постоянна стойност и при големи скорости триенето се увеличава с повишаване на скоростта на движение.
При малки скорости се наблюдава неустойчивост на движението, което се извършва на тласъци с появата на релаксационни колебания. Последните не позволяват реализирането на плавно движение под определена критична скорост. В основата на това явление е променящото се съотношение между задвижващата сила и съпротивителната сила, действащи на дадена колебателна система с определена маса, еластичност и демпфериране.
Неустойчивостта на движението в критичната област се преодолява в случаите, при които задвижващата сила намалява като стойност по-бързо от триещата сила. Начин за постигане на условието е намаляване на големината на триещата сила в цилиндъра и направляващите на изпълнителния механизъм, което на практика може да се реализира чрез смяна на типа на уплътненията.
При хидравличните цилиндри това са вътрешен диаметър, ход на буталото, скорост на движение на буталото, усилие на буталния прът, мощност на цилиндъра, дебит, налягане и коефициент на полезно действие.
Скоростта на движение на буталото на хидравличните цилиндри зависи от големината на дебита, подвеждан в съответната камера на цилиндъра:
Най-общо скоростта на цилиндъра се определя по зависимостта n=Q/S, където S е площта на сечението на буталото. В зависимост от конструктивното изпълнение на цилиндъра, зависимостта, по която се изчислява, се доразвива.
Мощността, отдадена на хидравличния цилиндър като входяща мощност Pi се определя от движещата сила, която развива хоризонтално разположен хидроцилиндър и теоретичната скорост на движение:
Pi=(P1.S1p2.S2)(Qд/S1), където
Полезната мощност P, развивана от хидравличния цилиндър като изходяща мощност, се определя от ефективната товарна сила върху буталния прът и действителната скорост на движение на буталото.
Коефициентът на полезно действие на един хидроцилиндър се определя основно от хидромеханичния КПД, тъй като обемният КПД е пренебрежимо малък поради незначителните обемни загуби. КПД на един хидроцилиндър се определя основно по зависимостта:
h=R(p1.S1-p2.S2), където
Други важни характеристики на хидравличните цилиндри са твърдостта на характеристиката сила-преместване и собствената честота на цилиндрите.
При проектиране на хидравлични системи се препоръчва да се избягват промени в товарната сила или на управляващите въздействия от разпределителите, сервоклапаните и другите устройства, които се извършват с честоти, близки до собствената честота на цилиндъра със задвижваната маса, тъй като това би довело до нежелани резонансни колебания с голяма амплитуда.
В случай на рязко спиране на задвижваната от хидравличния цилиндър маса се генерират ударни натоварвания, при които могат да се разрушат или скъсат тръбопроводите на двигателя. Допустимата скорост на движение зависи от големината на кинетичната енергия. При движение с големи скорости е необходимо в преходните процеси на тръгване и спиране ускорението на задвижваните маси да не превишава определени стойности.
Ускорението при тръгване зависи от задвижващата и съпротивителната сила в началния момент, когато противоналягането е с нулева стойност, както и от масата на подвижните части. При много голяма максимална задвижваща сила е възможно да се намали ускорението на тръгване чрез постепенно отваряне на управляващия разпределител при превключването му и съответно забавяне на скоростта на нарастване на налягането в цилиндъра.
Плавно спиране в края на хода на цилиндъра се реализира с помощта на демпфериращи устройства (демпфери), вградени в конструкцията.
Източник: TLL Media; Снимки: DreamstimeКлючови думи: Хидродвигатели линейно-възвратно движение хидравличницилиндри
Област: Машиностроене
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ МАШИНОСТРОЕНЕТО
на специализирания портал MachineBuilding-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
20.09.2023 | ЗММ България представя авангардни стругове на EMO Hannover 2023
12.09.2023 | Демонстрират възможностите на адитивното производство в отделна зона на EMO Hannover 2023
08.09.2023 | Научете от ZEISS Industrial Metrology за най-новото в контрола на качеството на Industrial Tech Forum 2023
30.08.2023 | Walter представи ново свредло с три режещи ръба и иновативно покритие
04.07.2023 | Съвременна сензорна технология позволява мониторинг на процеса в зоната на обработка
20.09.2023 | ЗММ България представя авангардни стругове на EMO Hannover 2023
12.09.2023 | Демонстрират възможностите на адитивното производство в отделна зона на EMO Hannover 2023
08.09.2023 | Научете от ZEISS Industrial Metrology за най-новото в контрола на качеството на Industrial Tech Forum 2023
30.08.2023 | Walter представи ново свредло с три режещи ръба и иновативно покритие
04.07.2023 | Съвременна сензорна технология позволява мониторинг на процеса в зоната на обработка
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.